FIJET: Zlatna jabuka za 2024. Međimurskoj županiji

FIJET je donio Međimurju najljepši poklon  za Svjetski dan turizma, 27.rujna. Nagrada “Golden Apple/Zlatna jabuka” dodijeljena je Županiji Međimurje za iznimnu sinergiju prirodne, povijesne, kulturne baštine i tradicije, te implementaciju u održivi turizam. Veliko je to priznanje za trud, rad  i zalaganja svih Međimuraca koji neumorno i predano brinu o uređenosti svoga zavičaja, zaštiti okoliša, očuvanju prirodnih i kulturnih vrijednosti te njegovoj sinergiji i provedbi u turizmu. Vrednovanje i očuvanje kulturne,povijesne i prirodne baštine Međimurje osigurava postojanost vrijednosti, kao i potencijale za daljnji razvoj turizma, njegovu afirmaciju, poticanje gospodarske konkurentnosti i poboljšanje kvalitete života,  što  su prepoznali medijski profesionalci na svjetskoj razini.

Prestižna svečanost održana je u starogradskoj jezgri Čakovca, u atriju  dvorcu Zrinskih, plemićkom dvorcu u središtu Čakovca, koji simbolizira identitet i tradiciju Međimurja.

Tijekom službene ceremonije Tijani Haddad Predsjednik Fijeta i Tina Eterović Čubrilo, predsjednica Fijeta Hrvatske osobno su uručili nagradu  Matiji Posavcu, županu Međimurja i Rudiju Gruli, direktoru Županijske turističke zajednice, u nazočnosti  ostalih članova Izvršnog odbora Fijeta, Salah Attia, Delal Atamdede, Plamen Starev, Stefan Baciu, Najib Senhadji, Marijana Rebić, kao i članova odbora za dodjelu nagrada, Mohamed Attia, Jacques Campe, Voditeljice Akademije mladih novinara, kao  i brojnih novinara,članova  iz Mađarske, Italije, Slovenije i Hrvatske, uz nazočnost županijskog izaslanstva, Ljerke Cividini, gradonačelnice Grada Čakovca i Dragutina Glavine, predsjednika Županijske skupštine.

Govoreći o dodjeli nagrade, Tijani Haddad, predsjednik Fijeta je istaknuo da Fijet  nagrađuje Međimurje za iznimnu sinergiju prirodne, povijesne, kulturne baštine i tradicije u funkciji turizma, a da bi je dobila destinacija mora biti i održiva, što nije lako postići jer su kriteriji vrlo strogi,   te  Međimurje zasluženo dobiva Zlatnu jabuku.

Međimurski župan Matija Posavec rekao je kako je Zlatna jabuka važna jer je dodjeljuju turistički novinari iz mnogih zemalja koji su proputovali cijeli svijet i nisu pristrani.

„Međimurska nagrada pokazuje da turizam nije samo sunce i more, nego i povijest, gastronomija, kultura, prirodne ljepote. Sve to nastojimo spojiti u jedan brend, proizvod, koji će obuhvatiti cijelu regiju, zelenu oazu u srce Europe“ zaključio je međimurski župan.

Direktor Turističke zajednice Međimurske županije Rudi Grula istaknuo je da Zlatna jabuka osim prestiža, nosi i obvezu nastaviti u istom smjeru i razvijati destinaciju te dodao: „Ovo je još jedno u nizu priznanja koje Međimurje dobiva u razvoju održivog turizma, a posebno je značajno jer dolazi od tako cijenjene svjetske organizacije turističkih novinara, koja nas potiče za daljnji  predani rad na još boljoj kvaliteti našeg turističkog proizvoda i ukupne kvalitete života međimurske lokalne zajednice.“.

U svom je obraćanju  Tina Eterović Čubrilo istaknula povijesnu i svjetsku ulogu FIJET-a te naglasila da se ovogodišnje priznanje FIJET-a – „Zlatna jabuka“, novinarski turistički Oskar dodjeljuje za sveukupnu brigu, očuvanje i ulaganje u prirodnu, povijesnu i kulturnu baštinu i tradiciju, za razvoj kvalitetnog i održivog turizma. “Ova nagrada Međimurju se dodjeljuje kao priznanje za izniman trud u promicanju i podizanju razine turizma, a danas to  uključuje zeleni i održivi turizam bez kojeg destinacija ne može biti konkurentna. Ponosni smo na njihov doprinos kvaliteti hrvatskog turizma”, rekla je.

Nagrada laska Međimurcima, no nisu iznenađeni svi koji prate zbivanja u domaćem turizmu, kao ni deseci tisuća turista koji su lani ostvarili 221.103 noćenja. Činjenica je da Međimurska županija ulaže znatne napore i sredstva kako bi Međimurje smjestila ne samo na domaću i europsku, već i na svjetsku turističku kartu. Uostalom, prva je hrvatska destinacija s oznakom Green Destination, što je dokaz uspješne provedbe zelene tranzicije, a čak 13 međimurskih turističkih objekata nositelji su prvih Good Travel certifikata u Hrvatskoj koji jamče visoku standard s fokusom na zaštitu okoliša. Okretanje zelenoj poslovnoj strategiji Međimurje ga svrstava u najosviještenije regije u svijetu poput Kostarike, Azora, Palau-Malezije, Galapagosa i Slovenije.

Nagrada FIJET posljednja je u nizu koju je Međimurska županija dobila u ovoj, 2024. godini, zlatnoj godini međimurskog turizma. Među ostalim nagradama, Međimurje je proglašeno najboljom destinacijom kontinentalnog turizma 2024. godine te je osvojilo nagradu “Simply the best”.

Hrvatska se  smatra privilegiranom dobitnicom ove nagrade. Međimurju je dodjeljena sedma po redu  Zlatna jabuka, uz Dubrovnik (1996. i 2015.), Split (2005.), Vučedol, Vukovar (2011.) te Opatiju i Rovinj 2013. godine.

Hvala domaćinima i  svim članovima  Fijeta i Fijet Hrvatska,  koji su svojom nazočnošću   doprinijeli uspjehu  svečane  dodjele  nagrade.

0 Shares:
You May Also Like
Čitaj više

Održana Izborna skupština

Turistički novinari nikada ne miruju. I kada svijet tresu potresne koronavirusne teme, oni pokušavaju apelirati na odgovorni turizam…